25
جولای

دستگاه خنثی سازگاز کلر

دستگاه خنثی ساز گاز کلر:

(دستگاه خنثی ساز گاز کلر – تجهیزات آب و فاضلاب – فروش دستگاه خنثی ساز گاز کلر- لیست قیمت خنثی ساز گاز کلر)

سيستم خنثي ساز گاز كلر:

سيستم خنثي ساز گاز كلر مدل شيمبار :  اين سيستم خنثي ساز گازهاي سمي برابر با  استانداردEN- DINمي باشد .اين سيستم قادر است در كوتاهترين زمان  ممكن گاز كلر را خنثي نمايد. هواي آلوده به گازهاي سمي از  طريق مكنده سانتريفيوژ با فشار به داخل كانال لايه هاي مديا رفته و محلول خنثي كننده  كه آب و كاستيك سودا مي باشد بر عكس جريان هواي آلوده به يكديگر برخورد كرده و واكنش خنثي سازي انجام   میشود ، اين واكنش باعث توليد حرارت و تغيير كيفيت دو ماده مي گردد و محلول به دست آمده آب ژاول مي باشد كه جهت ضد عفوني آب استفاده ميگردد  .

مشخصات فنی خنثی ساز گاز کلر:

1-ابعاد خنثی ساز 5000 لیتر

عرض دستگاه mm1800-طول دستگاهmm3500-ارتفاعmm3000

2-ابعاد خنثی ساز 2500 لیتر

عرض دستگاهmm1500-طول دستگاهmm2200-ارتفاعmm2700

*فن هوا کش با قدرتkw4 تیپ پروانه فوروارد باقدرت مکشm/h7000

*پمپ سیرکوله مواد شامل اب کاستیک سودا از جنس ss316L با قدرتKW1.1

*شیر الات از جنس PVC ضد خوردگی گاز کلر

*نازل اب پاش

*لوله کشی PVC

*لوله خروجی قابل انعطاف به قطرMM30 وطولM5

*شاسی فلزی از پروفیل40/80

*لایه زیرین شاسی به بدنه مخزن  از جنس PEبه قطر MM10

*کانال ارتباطی هوا از جنسPEبه ضخامت MM10

کلر عنصر شیمایی با عدد اتمی 17 است که به صورت Cl نوشته می‌شود این عنصر در گروه 17(هالوژن‌ها) جدول تناوبی قرار دارد. چون یون کلر قسمتی از نمک و ترکیبات دیگر است به وفور در طبیعت یافت می‌شود و کاربرد فراوانی در زندگی بشر دارد. کلر در فرم عنصری خود(Cl2) تحت شرایط استاندارد، کلرید(oxidant) قوی است که برای سفید سازی پارچه‌ها و به عنوان ضد عفونی کننده به عنوان یک عامل مهم در صنعت کاربرد دارد. گاز کلر زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین تر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است. این عنصر عاملی اکسید کننده، سفیدکننده و گندزدا می‌باشد. کلر به‌عنوان بخشی از نمکهای طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزوماً در بیشتر جانداران وجود دارد. کلر به عنوان ماده ضد عفونی کننده رایج در استخرهای شنا برای تمیزی و بهداشت آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاهی در اتمسفر فوقانی ترکیبات کلرداری خوصوصیات فیزیکی:در دما و فشار استاندارد دو اتم کلر تشکیل مولکول 2 اتمی کلر را می‌دهند Cl2 گاز سبز، زرد رنگی است که بوی قوی متمایزی دارد (بوی سفید کننده) پیوند بین 2 اتم کلر نسبتاً ضعیف است، که مولکول را بسیار واکنش پذیر می‌کند. نقطه جوش آن در حدود℃34 – است اما در دمای اتاق تحت فشار بالای اتمسفر می‌تواند مایع شود. خصوصیات شیمیایی: همراه با فلور برم، ید و استاتین کلر عنصری است از سری هالوژن‌ها (گروه 17) کلر تقریباً با همه عناصر تشکیل ترکیب می‌دهد و ترکیبات کلریدها را می‌سازد. گاز کلر با بیشتر ترکیبات آلی واکنش می‌دهد، حتی به صورت غیر فعال سوختن هیدرو کربن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قابل ذکر است نوع خالص این عنصر شیمیایی به شکل گازی دو اتمی و سبز رنگ می‌باشد. نام کلر برگرفته از واژه chloros به معنی سبز مایل به زرد است، که اشاره به رنگ این گاز دارد. این عنصر جزئی از گروه هالوژنهای نمک ساز می‌باشد و به‌وسیله اکسایش کلریدها یا به روش رایج الکترولیز تهیه می‌گردد. کلر گازی است به رنگ زرد مایل به سبز که تقریباً با تمامی عناصر به سرعت ترکیب می‌شود. در 1 لیتر آب 10 درجه، 3٫10 لیتر ودر آب 30 درجه تنها 77/1 لیتر کلر حلکلر موجب تحریک دستگاه تنفسی بخصوص در کودکان و کهنسالان می‌شود. کلر در حالت گازی باعث تورم غشای مخاطی شده و درحالت مایع موجب سوختگی پوست می‌شود. مقدار 3٫5ppm آن لازم است تا به‌عنوان بویی متمایز شناخته شود و مقدار ppm1000 آن کشنده‌است. به همین علت در طول وضعیت زندگی استاد درجنگ جهانی اول کلر یکی از گازهایی بود که به‌عنوان گاز جنگی مورد استفاده قرار گرفت. مواجهه با این گاز نباید از 0٫5ppm فراتر رود(با میانگین وزنی زمان 8 ساعت –40 ساعت در هفت.
مواجهه شدید با مقدار زیاد کلر غلیظ (اما نه مقدار کشنده) می‌تواند باعث ادم ریه یا آب آوردن آن که وضعیتی بسیار ناگوار است، گردد. تماس دائم با مقادیر کم آن ریه‌ها را ضعیف کرده وآسیب پذیری ریه‌ها را در برابر بیماریهای دیگر افزایش می‌دهد. در صورت مخلوط شدن مواد سفید کننده با آمونیاک، اوره و سایر محصولات شوینده، احتمال تولید گازهای سمی وجود دارد. این گازها حاوی مخلوطی از گاز کلر و تری کلرید نیتروژن هستند؛ بنابراین باید از چنین ترکیبی اجتناب کرد.
می‌شود.مانند کلرفلوئورکربن وجود دارند که در تخریب لایه اوزون موثرند.

بازیافت اسید و به حداقل رسانیدن مقدار اسید دفعی به محیط بسیار مهم است. سه روش برای به حداقل رسانیدن مواد زائد دفعی وجود دارد.

– مصرف متناسب با نیاز

–  استفاده مجدد

– تصفیه

مصرف متناسب با نیاز باعث صرفه جویی و کاهش مواد زائد دفعی می شود. استفاده صحیح از اسید، عدم اختلاط اسید با مواد شیمیائی دیگر، دقت در انتقال میزان اسید مورد نیاز نمونه مواردی هستند که می تواند در کاهش اسید دفعی موثر باشد. روش دیگر کاهش ضایعات، استفاده مجدد است. استفاده مجدد اسید برای یک فرآیند یا فرآیندهای دیگر می تواند موثر باشد. برای این مهم می توان یک تانک برای ذخیره اسیدهای مازاد برگشتی در نظر گرفت و به جای تخلیه اسید به سیستم فاضلاب، با رعایت موارد ایمنی اسید را به تانک ذخیره منتقل و از آن مجددا“ استفاده نموده استفاده مجدداز اسید مصرف نشده و مازاد علاوه بر کاهش ضایعات موجب صرفه جویی در خرید مواد شیمیائی می شود.

تصفیه اسیدهای دورریز آخرین روش کاهش خطرات دفع اسید می باشد اسیدهای دفعی باید خنثی شده به نحوی که خطرات زیست محیطی برای انتقال و دفع آن نداشته باشد. تصفیه به عنوان آخرین راه حل می باشد. روش کاهش خطر اسیدها خنثی سازی آنها است.

خنثی سازی

اگر اسید به فلزات و آلاینده های خطرناک آلوده نباشد می توان آن را خنثی و دفع نمود. خنثی سازی اسید هزینه های دفع را کاهش می دهد.

غالبا“ فاضلابهای صنعتی اسیدی یا بازی بوده و ممکن است قبل از تصفیه های بعدی یا ورود به سیستم فاضلابروی بهداشتی شهر به خنثی سازی نیاز داشته باشد فاضلابهای اسیدی را می توان با عبور از بسترهای ستون آهکی، از طریق افزودن آهک، سود سوزآور (NAON) یا کربنات سدیم(Na2 Co3) خنثی نمود. فاضلابهای اسیدی را می توان با آهک هیدراته خنثی کرد. معمولا“ دو یا سد مخزن مجهز به همزن بصورت سری بکار می رود. هر مخزن دارای یک آشکار ساز PH است.

از آنجا که آهک ارزانتر از سایر قلیاها می باشد متداولترین ماده شیمیائی مورد استفاده برای خنثی سازی است. سود سوزآور (Naoh) یا خاکستر سودا (Na2Co3) نیز به طریق مشابهی مورد استفاده قرار می گیرند. تصفیه با آهک اغلب در تصفیه فاضلاب به کار می رود آهک آبدیده توسط واکنش آهک زنده (Cao) با آب تهیه می شود. آهک زنده به شکل خشک بصورت گرانول یا کلوخه در دسترس است که شکل کلوخه آن بیشتر معمولی است. آهک زنده معمولا” 90-70 درصد Cao و وزن مخصوص kg/m3 1120-880 را داراست. آهک زنده به شکل کیسه، بشکه و یا فله حمل می گردد. اگر مقدار آهک مورد نیاز کم باشد، کاربرد آهک  هیدراته (Ca(OH)2)مطلوبتر است. چون تجهیزات آماده سازی کمتری لازم دارد. آهک هیدراته 99-82 درصدCa(OH)2 دارد و به صورت پودر در دسترس است.

برای کنترل PH در حدود خنثی به سه روش امکان پذیر است

1- روش مداوم بدون کنترل PH

2- روش منقطع با کنترل PH

3- روش مداوم با کنترل PH

 

1-  ساده ترین روش سیستم مداوم بدون کنترل PH است که در این روش پساب اسیدی از بستر سنگ آهک عبور داده می شود.

2-  در روش منقطع (Batch) برای خنثی کردن پساب قلیا اضافه می شود در حین افزایش PHاندازه گیری می شود و  تا رسیدن به PH مورد نظر ادامه می یابد در موقعیکه PH به حد مورد نظر رسید پساب تخلیه می شود.

3-  روش پیشرفته کنترل PH در جریان مداوم است که از PH متربرای اندازه گیری PH استفاده می شود و با توجه به آن مقدار مورد نیاز مواد شیمیائی خنثی کننده اضافه می شود و فاضلاب با همزن یکنواخت می شود.

اسید سولفوریک توسط آهک، خاکستر سودا (کربنات سدیم) و سودا (هیدروکسید سدیم) و هیدروکسید منیزیم خنثی می شود. خصوصیات خنثی سازی و مقایسه آنها در جدول ارائه شده است. فاکتورهای انتخاب مواد خنثی کننده شامل مقدار لجن تولیدی، خصوصیات عمل آوری لجن و کیفیت پساب می باشد و استفاده از آهک اقتصادی و همچنین دارای مزایا، سرعت خنثی سازی، لجن غلیظ و با حجم کم و نگهداری آسان می باشد.

مقایسه انواع قلیاها برای تصفیه پساب

از مواد قلیایی که برای خنثی سازی اسید استفاده می شود. خصوصیات هر ماده قلیا تشریح می گردد.

برای انتخاب ماده قلیا ویژگیهای مهمی مانند ظرفیت خنثی سازی یا مقدار مواد مورد نیاز برای خنثی سازی و هزینه های تهیه و نگهداری مواد قلیائی، شکل فیزیکی (مایع یا گرانول)، نحوه آماده سازی، خطرات تماس، نقطه انجماد در طراحی  یستم تصفیه مهم هستند. مواد حاصل از خنثی سازی نیز مهم می باشد. جامدات حاصل از خنثی سازی و مواد ناخالصی عامل خنثی سازی در نظر گرفته شود.

همچنین حداکثر PH قابل دستیابی توسط عامل خنثی ساز مهم است.

سود سوزآور

مزایای سود سرعت واکنش بالا و معمولا“ عدم تولید لجن می باشد. همچنین امکان دستیابی بهPH بالا نسبت به سایر موارد بیشتر است. نقطه انجماد و خطرات تماس با سود مواردی است که باید در نگهداری آن نکات ایمنی و احتیاط را رعایت نمود. بدلیل اینکه سودا یک قلیای قوی است باید پساب دارای عوامل بافری به حد مناسب باشد.

خاکستر سودا

این ماده بصورت جاده است و مایع تا غلظت 30% می باشد دی اکسید کربن در حین خنثی سازی آزاد می شود و تولید حباب در محلول می نماید

درباره سیستم خنثی ساز گاز کلر

بعلت خطرات نشت احتمالی گاز کلر و سمی بودن آن، شرکت شالوده آب اقدام به ساخت سیستم خنثی سازگاز کلرنموده است که قابلیت خنثی نمودن گازکلر نشت یافته را درکمترین زمان ممکن داراست.

ازجمله ویژگیهای دستگاه اسکرابر به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

– فن هواکش به قدرت 4 Kw  تیپ پروانه فوروارد با قدرت مکش 7000m/h

– پمپ سیرکوله و تهیه مواد اعم از آب- کاستیک سودا از جنس SST 316 L  به قدرت 1.1 Kw

– لایه مدیا PVC

– شیر آلات از جنسPVC  ضد خورندگی گاز کلر

– نازل پاش آب

– لوله کشی از جنس PVC

– لوله خروجی PVC قابل انعطاف

– لایه زیرین شاسی به بدنه مخزن از ورق PE

لزوم استفاده از سیستم خنثی ساز گاز کلر علیرقم استفادة روزافزون از گاز کلر و در برخی موارد جایگزین نداشتن براي کاربردهاي متنوع آن، کلر همچنین بعنوان یک گاز سمی و سوزش آور براي دستگاه تنفّسی شناخته شده است و از آنجا که کلر سنگین تر از هوا میباشد، آن را براي انباشته شدن آن در در کف اتاقک کلرزنی فاقد سیستم تهویه، مستعد می سازد.

کلر یک اکسید کنندة قوي است که با مواد قابل اشتعال واکنش میدهد، با غلظتی کمتر از 1ppm قابل آشکارسازي و در غلظت 30ppm معمولاً حالت سرفه و استفراغ ایجاد می کند.

شش ها در غلظت 60ppm آسیب دیده و غلظت 1000ppm بعد از کمی تنفّس عمیق میتواند مهلک باشد. از طرفی قرار گرفتن در معرض گاز کلر با غلظت کمتر از این میتواند به سیستم تنفّسی آسیب رسانده و در چشم ایجاد سوزش کند.

قدرت اکسید کنندگی گاز کلر موجب سمییت این ماده می شود بگونهاي که وقتی کلر با غلظت بیش از 30ppm تنفّس شود شروع به واکنش با آب و سلولها کرده و در آنجا هیدروکلریک اسید ( HCl ( و هیپوکلریک اسید ( HClO ( ایجاد می کند.

اینها همه دلایلی هستند براي لزوم استفاده از سیستم کلرزدا که در شرایط ضروري عمل جذب و کلرزدایی را انجام دهد.

مشخصات فنی سیستم خنثی ساز گاز کلر در این راستا اقدام به طرّاحی و ساخت سیستمی نموده است که کلر را بطریق شیمیایی جذب و خنثی میکند. خنثی ساز گاز کلر (Scrubber Gas Chlorine درصورت نشتی گاز کلر در تأسیسات کلرزنی گازي و جهت استخراج و خنثی سازي کلر موجود در هواي آلوده شده به کار می رود. این سیستم بر اساس نشتی یک مخزن کلر طرّاحی شده است. از جمله ویژگی هاي این سیستم، جذب کلر در اولین مرحلۀ منجر به آلایش محیط زیست می باشد.

قسمت اصلی کلر بوسیلۀ سود که در این سیستم بصورت محلول هیدروکسید 20 %میباشد صورت می گیرد:

(آب) H2O (سدیم هیدروکسید) 2NaOH (هیپوکلریت سدیم) NaOCl) → کلر)Cl2 +(سدیم کلرید) NaCl

معادلۀ خنثی سازي گاز کلر از نسبت ذیل پیروي می کند:

وزن مخصوص محلول سود سوز آور 20 %حدوداً L/kg 22.1 و غلظت مولکولیL/mol 09.6 میباشد

– براي خنثی سازي 1 کیلوگرم کلر به 62.4 لیتر محلول خنثی ساز

– و براي خنثی سازي 1000 کیلوگرم کلر به 62.4 متر مکعب محلول خنثی ساز نیاز است. Page 5 of 17 طرّاحی اسکرابرها بر اساس معیارهاي محاسباتی فوقالذکر صورت گرفته است و فضاي واکنش مورد نیاز جهت خنثی سازي گاز کلر براساس معادلات فوق حدوداً 5 متر مکعب میباشد، لیکن بعلّت محدودیت فضاي واکنش ترجیحاً از برخی از پارامترهاي تکنیکی افزایش جذب، اعم از، افزایش سطح تماس و زمان تماس در واکنش شیمیایی استفاده میگردد بدین صورت که، از آنجائی که واکنش شیمیایی خنثی سازي گاز کلر در ستون/ برج(هاي) تعبیه شده بر روي مخزن انجام می شود، براي دستیابی به حداکثر تماس در کوچکترین حجم در دسترس، درون این ستون(ها) مملو از ( Tower Packing (می شود. دماي محیط اسکرابر بسته به غلظت سود و تاغلظت 25 %در مقابل یخزدگی تا حدود دماي C°15 -ایمن می باشد.

انتخاب محل نصب :

1 محل نصب پکیج خنثی ساز بهتر است جدا از مخازن کلر باشد.

2 در صورتی که پکیج خنثی ساز بیرون اطاقک نصب گردید. ، می بایست براي آن سرپناهی احداث گردد به نحوي که دور از ریزش باران و برف و یا تابش مستقیم آفتاب باشد.

3 در صورت مجزا بودن محل نصب پکیج خنثی ساز ، می بایست در دیوار مابین اسکرپر و اتاق گاز کلر دو دریچه 30*30 یکی در ارتفاع بیست سانتیمتري از کف اتاق و دیگر در ارتفاع بیست سانتیمتري از سقف ایجاد گردد.

4 کف محل نصب پکیج خنثی ساز باید صاف ، مجهز به راهآب و داراي شیب مناسب به سمت راهآب باشد به نحوي که آب در زیر پکیج خنثی ساز جمع نگردد.

5 زیرسازي محل نصب پکیج خنثی ساز باید مناسب بوده و تحمل وزن پکیج خنثی ساز را داشته باشد .

6محل نصب پکیج خنثی ساز باید مجهز به انشعاب مناسب آب خام جهت محلولسازي باشد.

7 برق مورد نیاز پکیج خنثی ساز220 ولت 50 آمپر که میزان مصرف 20 آمپر میباشد.

نحوه محلول سازي NaOH

: 1 قبل از محلولسازي بهتر است مخازن آبگیري و در صورت نبود نشت ، تخلیه و سپس محلولسازي انجام گردد.

2 بهترین نوع سود جهت محلولسازي پکیج خنثی ساز ، سود گرانل یا سود عربی میباشد.

3 محلول پکیج خنثی ساز 20 %می باشد.

4 محلولسازي پکیج خنثی ساز با در چهار مرحله و هر مرحله به میزان 5 % باشد.

5 در اثر واکنش NaOH با اب گرما آزاد می گردد، لذا در زمان محلولسازي پکیج خنثی ساز بهتر است به جهت پائین آوردن دما همزمان پمپ و فن را روشن کنیم.

6 در زمان محلولسازي پکیج خنثی ساز هرگز به دهانه مخزنئ نزدیک نشوید.

چک لیست بازدید ماهیانه پکیج خنثی ساز :

عملکرد سیستم خنثی ساز به علت استفاده در شرایط اضطرار ، از اهمیت بسیاري برخوردار میباشد لذا چک لیست بازدید ماهیانه براي آن تنظیم میگردد.

1 غلظت محلول هر ماه چک گردد و در صورتی که غلظت محلول کمتر از 15 %باشد ، نیاز به تعویض و محلولسازي مجدد می باشد.

2 هر ماه فن و پمپ به صورت دستی راه اندازي گردد تا صحت کارکرد آنها مشخص گردد.

3 کنتاکت ارتباطی بین پکیج خنثی ساز و دستگاه هشداردهنده چک شود.

4 سیستم را یکبار توسط ریموت راهاندازي نموده و وضیعت باطري ریموت را چک نمائید.

(دستگاه خنثی ساز گاز کلرچیست؟- اسکرابر چیست؟ – تجهیزات آب و فاضلاب – فروش دستگاه خنثی ساز گاز کلر- لیست قیمت خنثی ساز گاز کلر)

سيستم خنثي ساز گاز كلر:

سيستم خنثي ساز گاز كلر مدل شيمبار :  اين سيستم خنثي ساز گازهاي سمي برابر با  استانداردEN- DINمي باشد .اين سيستم قادر است در كوتاهترين زمان  ممكن گاز كلر را خنثي نمايد. هواي آلوده به گازهاي سمي از  طريق مكنده سانتريفيوژ با فشار به داخل كانال لايه هاي مديا رفته و محلول خنثي كننده  كه آب و كاستيك سودا مي باشد بر عكس جريان هواي آلوده به يكديگر برخورد كرده و واكنش خنثي سازي انجام   میشود ، اين واكنش باعث توليد حرارت و تغيير كيفيت دو ماده مي گردد و محلول به دست آمده آب ژاول مي باشد كه جهت ضد عفوني آب استفاده ميگردد  .

مشخصات فنی خنثی ساز گاز کلر:

1-ابعاد خنثی ساز 5000 لیتر

عرض دستگاه mm1800-طول دستگاهmm3500-ارتفاعmm3000

2-ابعاد خنثی ساز 2500 لیتر

عرض دستگاهmm1500-طول دستگاهmm2200-ارتفاعmm2700

*فن هوا کش با قدرتkw4 تیپ پروانه فوروارد باقدرت مکشm/h7000

*پمپ سیرکوله مواد شامل اب کاستیک سودا از جنس ss316L با قدرتKW1.1

*شیر الات از جنس PVC ضد خوردگی گاز کلر

*نازل اب پاش

*لوله کشی PVC

*لوله خروجی قابل انعطاف به قطرMM30 وطولM5

*شاسی فلزی از پروفیل40/80

*لایه زیرین شاسی به بدنه مخزن  از جنس PEبه قطر MM10

*کانال ارتباطی هوا از جنسPEبه ضخامت MM10