24
جولای

پمپ پیستونی یا پمپ پلانجری

پمپ پیستونی یا پمپ پلانجری:

(  پمپ پیستونی –  پمپ پلانجری – فروش پمپ پیستونی– لیست قیمت پمپ پیستونی)

پمپ پیستونی از گروه پمپ جابه جایی مثبت بوده، که با رفت و برگشت پیستون درون سیلندر عمل پمپاژ را انجام می دهد.

متریال پمپ پیستونی

به طور عمده پمپ پیستونی با متریال های مختلف شامل  (PP,PVC, PVDF,PE,S.S316L) ساخته میشود.

کاربرد پمپ پیستونی

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

صنایع خودرو سازی

دستگاه های آب شیرین کن

صنایع فولاد

رسوب زدایی، پمپ پیستونی رنگ زدایی و پمپ پیستونی چربی زدایی

دستگاه های واترجت، پمپ پیستونی هیدرو بلاست و پمپ پیستونی هیدرو سند بلاست

تست های هیدرو استاتیک، پمپ پیستونی تست لوله

لوله سازی (تست لوله ها)

سنگ و سرامیک ، پمپ پیستونی برش سنگ

شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی (نظیر شستشوی مبدل های حرارتی)

صنایع کاغذ سازی

صنایع غذایی

صنایع کشتی سازی

پمپهای پلانجر (پمپ‌های رفت و برگشتی)

این نوع پمپها ماشینی هستند که انتقال انرﮊی از آنها به سیال به صورت پریودیک و دوره‌ای می‌باشد. نیروی محرکه این نوع پمپها نیز غالبا توسط موتورهای الکتریکی تامین می‌گردد.در این نوع پمپها حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل به حرکت رفت و آمدی پیستونی در یک سیلندر می‌شود.

با عقب رفتن پیستون در سیلندر ایجاد مکش شده و در نتیجه مایع از طریق یک شیر ورودی داخل سیلندر می‌گردد. با حرکت پیستون به طرف جلو دریچه ورودی بسته و مایع از طریق شیر خروجی به خارج هدایت می‌گردد. شیرهای ورودی و خروجی یکطرفه بوده و طوری ساخته شده اند که در مراحل رفت و آمد پیستون، از ورود مایع داخل سیلندر به قسمت کم فشار و بالعکس ممانعت شود. اگر بجای پیستون، پلانجری در داخل سیلندر رفت و آمد کند در این حالت به آن پمپ پلانجری می‌گویند. در ضمن چنانچه پلانجر دیافراگمی را حرکت دهد پمپ از نوع دیافراگمی است. فرق میان پیستون وپلانجر در این است که طول سر پیستون کوتاه تر از مسافتی است که پیستون درون سیلندر طی می نماید، در حالی که طول پلانجر بیشتر از طول مسافت طی شده توسط آن در داخل سیلندر می‌باشد. از طرفی در پمپهای پیستون از حلقه یا رینگی جهت آب بندی پیستون و سیلندر استفاده شده است که روی بدنه پیستون قرار گرفته و همراه آن حرکت می‌کند، در حالیکه در پمپهای پلانجری این رینگ روی سیلندر قرار دارد و ثابت است. این پمپها معمولاً کم ظرفیت هستند ولی فشار خروجی سیال را می‌توانند تا مقدار زیادی افزایش دهند. بنابراین از این پمپها در جاهایی که نیاز به جا به جا کردن سیالی با حجم کم ولی فشار بالا می‌باشد استفاده می کتتد. در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که جریان سیال در این پمپها به صورت غیر یکنواخت می‌باشد. نکته بسیار مهم در مورد این پمپ‌ها آن است که هرگز نباید آنها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (دیسچارج پمپ) بسته است روشن نمود.

این نوع پمپها ماشینی هستند که انتقال انرﮊی از آنها به سیال به صورت پریودیک و دوره‌ای می‌باشد. نیروی محرکه این نوع پمپها نیز غالبا توسط موتورهای الکتریکی تامین می‌گردد.در این نوع پمپها حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل به حرکت رفت و آمدی پیستونی در یک سیلندر می‌شود.با عقب رفتن پیستون

در سیلندر ایجاد مکش شده و در نتیجه مایع از طریق یک شیر ورودی داخل سیلندر می‌گردد. با حرکت پیستون به طرف جلو دریچه ورودی بسته و مایع از طریق شیر خروجی به خارج هدایت می‌گردد. شیرهای ورودی و خروجی یکطرفه بوده و طوری ساخته شده اند که در مراحل رفت و آمد پیستون، از ورود مایع داخل سیلندر به قسمت کم فشار و بالعکس ممانعت شود. اگر بجای پیستون، پلانجری در داخل سیلندر رفت و آمد کند در این حالت به آن پمپ پلانجری می‌گویند. در ضمن چنانچه پلانجر دیافراگمی را حرکت دهد پمپ از نوع دیافراگمی است. فرق میان پیستون وپلانجر در این است که طول سر پیستون کوتاه تر از مسافتی است که پیستون درون سیلندر طی می نماید، در حالی که طول پلانجر بیشتر از طول مسافت طی شده توسط آن در داخل سیلندر می‌باشد. از طرفی در پمپهای پیستون از حلقه یا رینگی جهت آب بندی پیستون و سیلندر استفاده شده است که روی بدنه پیستون قرار گرفته و همراه آن حرکت می‌کند، در حالیکه در پمپهای پلانجری این رینگ روی سیلندر قرار دارد و ثابت است. این پمپها معمولاً کم ظرفیت هستند ولی فشار خروجی سیال را می‌توانند تا مقدار زیادی افزایش دهند. بنابراین از این پمپها در جاهایی که نیاز به جا به جا کردن سیالی با حجم کم ولی فشار بالا می‌باشد استفاده می کتتد. در ضمن باید به این نکته نیز توجه داشت که جریان سیال در این پمپها به صورت غیر یکنواخت می‌باشد. نکته بسیار مهم در مورد این پمپ‌ها آن است که هرگز نباید آنها را در حالیکه شیر خروجی پمپ (دیسچارج پمپ) بسته است روشن نمود.

روش کار پمپ پیستونی

پمپ پیستونی تشکیل شده است از سیلندر (cylinder)، پیستون (piston)، ولو ورودی (suction valve) و ولو خروجی (discharge valve). پیستون به وسیله دسته‌ای که یک سوی آن بر روی چرخ دواری قرار گرفته است، در جهت بالا و پایین حرکت می‌نماید. هنگام حرکت پیستون به طرف بالا، دریچه خروجی در اثر مکش و نیروی ناشی از برگشت جریان از مجرای خروجی بسته شده و در اثر نیروی مکش ایجاد شده در داخل سیلندر، دریچه ورودی باز و مایع به درون محفظه پمپ مکیده می‌شود. هنگامی که پیستون به طرف پایین حرکت می‌نماید، دریچه ورودی بسته شده و دریچه خروجی باز می‌گردد و سیال محبوس در محفظه و تحت فشار پیستون به مجرای خروجی انتقال می‌یابد. تکرار این عمل سبب انتقال سیال از یک محل به محل دیگر می‌گردد. سیلندر باید به شکلی آب‌بندی شده باشد که مایع نتواند به خارج نشت نماید. هر حرکت رفت پیستون را یک کورس (stroke) و مسافتی را که پیستون طی می‌کند کورس حرکتی می‌نامند.

چون در پمپ‌های رفت و برگشتی جابه‌جا شدن مایع به طور متناوب انجام می‌گیرد، حرکت مایع در لوله خروجی به صورت ضربه‌ای (impulse) خواهد بود. چون جریان ضربه‌ای به لوله خروجی و دستگاه‌های دیگری که در سر راه هستند، ضرباتی وارد می‌نماید، باید تدبیری به کار برد که شدت ضربه ناشی از متناوب بودن جریان را کم کند. یکی از راه‌های کم کردن شدت ضربه، به کار بردن یک مخزن اکومولاتور (accumulator) در سر راه خروجی پمپ‌های رفت و برگشتی است. مساله مهم در به کار بردن مخزن هوا این است که امکان دارد هوای موجود در مخزن به مرور جذب آب شده از میزان آن کاسته شود. اگر این عمل همچنان ادامه یابد و هوای از دست رفته تأمین نشود، مخزن پر از آب شده و کار خود را انجام نخواهد داد. برای تامین هوا بهتر است که در قسمت بالای مخزن یک شیر یک طرفه (one-way valve) کار گذاشت.

یکی دیگر از راه‌های کم کردن شدت ضربه، به کار بردن پمپ‌های دو اثره (dual acting) است. پمپ‌های دو اثره را به دلیل کم کردن شدت ضربه و ظرفیت بیش‌تر و یکنواخت کردن بهتر جریان خروجی، بیش‌تر از پمپ‌های یک اثره (single acting) به کار می‌برند.

معمولا برای انتقال مایعات و مواد سیال از عمق‌های زیاد، شیر یک طرفه‌ای را در مجرای ورودی پمپ قرار می‌دهند که این ولو مایع را در مجرای ورودی محبوس نموده، و با باقی گذاشتن مقدار کمی آب در محفظه پمپ، باعث راه اندازی ساده‌تر پمپ می‌شود.

شرکت Pratissoli به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در ساخت پمپ های پیستونی فشار قوی در جهان با بیش از شصت سال سابقه فروش و خدمات پس از فروش فعالیت دارد.

نسل جدید تولیدات که ترکیبی از سال ها تجربه و اعتبار خطوط تولید پمپ پراتیسولی به همراه آخرین دستاوردهای تکنولوژی می باشد ، پیشرفته ترین طراحی پمپ را به منظور رفاه حال مشتریان در اقصی نقاط جهان عرضه دارد.

انواع پمپ پیستونی

دسته بندی مرسوم در بازار پمپ پیستونی به قرار زیر است

پمپ کارواش :

پمپ کارواش خانگی ( از ۷۰ تا ۱۷۰ بار(
پمپ کارواش صنعتی (۲۰۰ بار(
پمپ کارواش آب گرم و پمپ کارواش آب سرد
پمپ کارواش الکتریکی
پمپ کارواش بنزینی
پمپ کارواش دیزلی
پمپ مه پاش
پمپ سم پاش

انواع پمپ پراتیسولی Pratissoli Pump

پمپ پیستونی پراتیسولی سری VF
سری KF
سری KE
سری HF
سری MS
سری MH
سری LH
سری SH

کاربرد پمپ پیستونی پراتیسولی Pratissoli

پمپ پیستونی پراتیسولی برای مصارف شستشوی صنعتی
صنایع نفت ، گاز
صنایع فلزی
صنایع غذایی
تزریق مواد شیمیایی
مصارف برش سنگ، شیشه، سرامیک

شرکت ایتالیایی پمپ کت(CAT PUMP)یکی ازتولیدکنندگان پمپ های پیستونی درجهان می باشد.

امروزه محصولات CAT در سراسر اروپا به فروش می رود.

ویژگی پمپ پیستونی کت Cat :

بازه فشار وسیع- فشارهای بالا را می توانند تامین کنند
می توان فشار را در دبی ثابت کنترل کرد
تغییرات فشار و دبی تاثیر چندانی بر عملکرد پمپ ندارد
قابلیت انتقال سیالات ویسکوز و حاوی ذرات جامد با استفاده از شیر مناسب

معایب پمپ های پیستونی کت Cat :

هزینه بالای نگهداری
وزن نسبتا بالا
حجم نسبتا زیاد
گاها جریان متناوب دارند
در دبی های پایین مناسب هستند

کاربرد پمپ پیستونی کت Cat :

پمپ پیستونی صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
صنایع خودرو سازی و پمپ پیستونی کارواش
دستگاه های آب شیرین کن
صنایع فولاد
زنگ زدایی، پمپ پیستونی رسوب زدایی، پمپ پیستونی رنگ زدایی و پمپ پیستونی چربی زدایی
دستگاه های واترجت، پمپ پیستونی هیدرو بلاست و پمپ پیستونی هیدرو سند بلاست
تست های هیدرو استاتیک، پمپ پیستونی تست لوله
لوله سازی (تست لوله ها(
سنگ و سرامیک ، پمپ پیستونی برش سنگ
شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی (نظیر شستشوی مبدل های حرارتی(
صنایع کاغذ سازی
صنایع غذایی
صنایع کشتی سازی
سیستمهای بازیافت، جنتکس

انواع پمپ پیستونی کت CAT :

پمپ پیستونی CAT
پمپ دنده ای CAT
پمپ استیل CAT
پمپ شیمیایی CAT

کاربرد پمپ پیستونی کت CAT :

مصارف شستشوی صنعتی
مصارف صنایع نفت ، گاز
مصارف صنایع فلزی
مصارف صنایع غذایی
مصارف تزریق مواد شیمیایی
مصارف برش سنگ، شیشه، سرامیک

(  پمپ پیستونی –  پمپ پلانجری چیست؟ – فروش پمپ پیستونی– لیست قیمت پمپ پیستونی)

پمپ پیستونی از گروه پمپ جابه جایی مثبت بوده، که با رفت و برگشت پیستون درون سیلندر عمل پمپاژ را انجام می دهد.

متریال پمپ پیستونی

به طور عمده پمپ پیستونی با متریال های مختلف شامل  (PP,PVC, PVDF,PE,S.S316L) ساخته میشود.

کاربرد پمپ پیستونی

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

صنایع خودرو سازی

دستگاه های آب شیرین کن

صنایع فولاد

رسوب زدایی، پمپ پیستونی رنگ زدایی و پمپ پیستونی چربی زدایی

دستگاه های واترجت، پمپ پیستونی هیدرو بلاست و پمپ پیستونی هیدرو سند بلاست

تست های هیدرو استاتیک، پمپ پیستونی تست لوله

لوله سازی (تست لوله ها)

سنگ و سرامیک ، پمپ پیستونی برش سنگ

شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی (نظیر شستشوی مبدل های حرارتی)

صنایع کاغذ سازی

صنایع غذایی

صنایع کشتی سازی